Hopp til innhold

Innvandring til hele landet

Innvandring til hele landet

Kulturrådet har kjøpt inn høstens første titler under sakprosaordningen. En av bøkene er Mahmona Khans Tilbakeblikk, Da pakistanerne kom til Norge. (13.11.09)

Den travle bokhøsten er over oss, og dette gjelder også for innkjøpsordningene for litteratur. Sakprosautvalget i Norsk kulturråd har nå foretatt høstens første innkjøp, og utstyrt folkebibliotek over hele landet med 13 nye titler under innkjøpsordningen for sakprosa.

 

Blant bøkene som ble kjøpt inn i forrige runde, var Mahmona Khans Tilbakeblikk. Da pakistanerne kom til Norge. I boka forteller Khan, som selv er norsk-pakistaner, om hvordan noen av de første pakistanerne som kom til Norge, klarte å skape et liv for seg og sine barn. Gjennom fem portrettintervjuer viser hun hvordan de i dag ser tilbake på det de har opplevd, og hva de tenker om kultur, tilhørighet og identitet. Boka, som er utgitt på Pax forlag, er Khans første.

 

Av øvrige innkjøp kan nevnes Eduardo Andersens Hei, døden! (Gyldendal), Torbjørn Færøviks Midtens rike (Cappelen Damm), Agnes Ravatns Stillstand (Samlaget) og Simen Sætres Petromania (Stenersens forlag). Hele lista er tilgjengelig her.

 

Innkjøpsordningen for sakprosa ble en permanent ordning i statsbudsjettet for 2009, og avsetningen er i år på nærmere 14 mill kroner. Foreløpig er 31 titler kjøpt inn i 2009, og innen året er omme regner Kulturrådet med å ha råd til det dobbelte antall titler.

Skrevet av: Arne Vestbø
Sist endret: 22.12.2009
Norsk kulturråd, Postboks 8052 Dep, 0031 Oslo Tlf: +47 21 04 58 00 Faks: +47 22 33 40 42 Epost: post@kulturrad.no
Utviklet i KeyPublisher, et Keyteq produkt
Design av Fete typer