Hopp til innhold

Over 17 millioner til uke- og månedsaviser

Over 17 millioner til uke- og månedsaviser

PRESSEMELDING 17.03.10: Morgenbladet og Dag og Tid får størst tilskudd fra årets tildeling av midler under støtteordningen for uke- og månedsaviser. Totalt er over 17 millioner kroner delt ut fra Norsk kulturråd.

De to ukeavisene Morgenbladet og Dag og Tid mottar begge nærmere 4,5 millioner kr i støtte fra Kulturrådet for 2010. Ny Tid og Korsets seier mottar også betydelig støtte, førstnevnte 2,8 mill kr og sistnevnte 1,8 mill kr. For øvrig bevilges Ukeavisen Ledelse 800 000 kr og Le Monde Diplomatique 700 000 kr. Tilskuddene er fordelt etter objektive kriterier (se ordningens retningslinjer), og etter grundige vurderinger av prosjektbeskrivelsene som kommer fram i søknadene og avisenes virksomhet det siste året.

 

Totalt 13 aviser søkte på støtteordningen for uke- og månedsaviser for 2010, hvorav fire var helt nye søkere. Dette viser at Kulturrådets uttalte intensjon om å åpne opp den gamle budsjettposten ”Ymse publikasjoner” for nye søkere har båret frukter. Tidligere var det ingen mulighet for nye aviser å komme inn på ordningen.

Det var imidlertid ingen av disse nye søkerne som nådde opp i den endelige behandlingen i rådsmøtet. Ruijan Kaiku, Utrop, Norge I DAG og Friheten blir av forskjellige grunner tildelt støtte, selv om de ikke har fått positive vedtak fra rådet i denne omgang.

 

Støtteordningen for uke- og månedsaviser ble etablert som en ny støtteordning i Kulturrådet i 2009. I 2007 overtok rådet den gamle budsjettposten ”Ymse publikasjoner” fra Kulturdepartementet, og fikk beskjed om å etablere en tilskuddsordning tuftet på Kulturrådets mandat og vurderinger. Etter en revisjon av retningslinjene i november 2009, er retningslinjene for ordningen nå gitt en permanent status. Tilskuddsordningen er en av støtteordningene som nå blir gjennomgått av Mediestøtteutvalget, som på oppdrag av Kulturdepartementet skal foreta en helhetlig vurdering av bruk av tilskuddsordninger og andre økonomiske virkemidler på medieområdet.

 

Tilskuddstabell 2010:

 

Dag og Tid

4 426 000

Morgenbladet

4 426 000

Ny Tid

2 799 000

Korsets seier

1 800 000

Ukeavisen Ledelse (med Kultmag)

800 000

Ruijan Kaiku

1 000 000***

Utrop

750 000**

Le Monde Diplomatique

700 000

Norge i dag

674 570*

Friheten

361 000*

 

*I tråd med § 4 i retningslinjene er disse avisene inne i en utfasingsperiode.

** Utrop søkte for sent, men får likevel utfasingsstøtte i tråd med ordningens retningslinjer

*** Ruijan Kaiku får avslag på sin søknad, og går inn i en utfasing. Avisa tildeles i tillegg kr 250 000 i tilskudd fra Andre litteraturtilak til videreutvikling av kvensk språk.

 

Retningslinjer for ordningen

Skrevet av: Arne Vestbø
Sist endret: 17.03.2010
Norsk kulturråd, Postboks 8052 Dep, 0031 Oslo Tlf: +47 21 04 58 00 Faks: +47 22 33 40 42 Epost: post@kulturrad.no
Utviklet i KeyPublisher, et Keyteq produkt
Design av Fete typer