Samarbeid og kunnskap skal gi økt mangfold i kultursektoren
- Vi vet at vi ikke sitter på løsningen alene. Vi må ha et tett samarbeid med hele sektoren og andre som kan gi oss kunnskap på dette området, sier Kristin Danielsen. (Foto: Marta Anna Løvberg)
– Vi har ikke kommet langt nok når det gjelder mangfold i norsk kulturliv, sier Kristin Danielsen, direktør i Kulturrådet. I dag inviterte hun mer enn 170 kulturaktører til et arbeidsverksted, og i innspillene så langt etterlyses det både mer kunnskap og konkrete verktøy.
– Personer med etnisk og kulturell minoritetsbakgrunn er fortsatt underrepresentert i kultursektoren, sier Kristin Danielsen. – Det samme gjelder personer med funksjonsnedsettelser. De er underrepresentert både som skapere, som brukere og på innholdssiden.
Fra og med 2020 har Kulturrådet fått en ny rolle som nasjonal koordinator for mangfoldsarbeidet i kultursektoren. Tidligere i år utarbeidet Kulturrådet rapporten «Et kunnskapsbasert og langsiktig mangfoldsarbeid» som kartlegger utfordringene og foreslår en rekke tiltak.
130 innspill
Neste fase handler om å konkretisere tiltakene, blant annet basert på innspill fra sektoren – og i forkant av dagens verksted var det kommet inn mer enn 130 innspill fra alle deler av norsk kulturliv. Både organisasjoner, institusjoner, enkeltstående kunstnere og kommuner har bidratt. Arbeidet med å analysere innspillene er nå i gang, men noen hovedtrekk peker seg allerede ut:
- Mange etterlyser mer nettverksarbeid og samarbeid for å dele kunnskap, erfaringer og konkrete verktøy.
- Mange etterlyser mer og ny kunnskap, mer forskning, mer utredning og ikke minst tall på den faktiske tilstanden i sektoren.
- Og mange ønsker at Kulturrådet skal ta oppgaven med å samle og tilgjengeliggjøre den kunnskapen som allerede finnes ute i sektoren, som en brobygger og fasilitator for utveksling av erfaringer.
På dagens arbeidsverksted fikk deltakerne også presentert innledninger fra Maria Utsi, som er nestleder i rådet, Abid Hussein i Arts Council England, og kunstner og aktivist Ihra Lill Charning. Sektorens tilbakemeldinger blir med i det videre arbeidet, og neste steg er at arbeidet konkretiseres basert på disse innspillene. Så vil tiltakene bli satt i gang, i samarbeid med sektoren.
– Vi trenger et systematisk arbeid og en langsiktig bevissthet hvis vi skal lykkes, sa Danielsen. – Men vi vet at vi ikke sitter på løsningen alene. Vi må ha et tett samarbeid med hele sektoren og andre som kan gi oss kunnskap på dette området.
En forutsetning for kvalitet
I rollen som nasjonal koordinator skal Kulturrådet sette mangfold på dagsorden og arbeide systematisk for å bygge kunnskap og mobilisere til handling i institusjoner, det frie feltet, fylkeskommuner, kommuner og kulturlivet generelt. Men selv om rollen er ny, er mangfold et tema Kulturrådet har jobbet med lenge. Sist så vi det i rapporten «Inkluderende kulturliv i Norden», som kom tidlig i 2020.
– Mangfold og representasjon har aldri vært viktigere. Mangfold er ikke en kvote vi skal fylle eller et problem vi skal løse, men en forutsetning for kunstnerisk kvalitet, sier Danielsen. – Vi skal øke mangfoldet både i publikum og på scenen. Men minst like viktig blir det å øke mangfoldet i styrer, ledelse og stab i kultursektoren, og slippe flere til der hvor makten ligger. Kunsten på sitt beste reflekterer sin samtid, og da blir et større mangfold helt naturlig – og helt unngåelig.
Mer informasjon kommer på Kulturrådets nettsider i tiden fremover.